Szeretettel köszöntelek a litér.hu közösségi oldalán!
Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
litér.hu vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Szeretettel köszöntelek a litér.hu közösségi oldalán!
Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
litér.hu vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Szeretettel köszöntelek a litér.hu közösségi oldalán!
Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
litér.hu vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Szeretettel köszöntelek a litér.hu közösségi oldalán!
Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
litér.hu vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Kis türelmet...
Bejelentkezés
A Séd patak a szentgáli erdőben ered. Számos községen keresztül folyva a Sárvíz csatornával egyesül és úgy érkezik a Dunába. Vízi energiáját régi időtől fogva felhasználták a patak mellé települt emberek. A történelem során felhasználta a Séd vizét a bőripar (tobakok, tímárok), a szűrposztó készítés (kallómalmok, csapók), a XIX. században Sólyban papírmalom működött, és végig amerre a patak folyik gabonaőrlő malmok létesültek minden falu határában. Ahol szükséges volt, fűrészmalmot is építettek rá. Vilonyán először az 1570. évi urbárium említi a malmot
Az 1572. évi urbárium szerint egy kerekű volt és
fele jövedelme a palotai váré.
2
Vilonya ekkor a palotai
váruradalomhoz tartozott s a malom vámjövedelmének fele így illette meg földesúri jogon a várat. Az 1578. évi urbáriumból azt is megtudjuk, hogy régebben három malom volt Vilonyán.
3
Az a „régebben" minden
bizonnyal azt jelenti, hogy a török háborúk előtt. Milyen régen épültek ezek a malmok, azt adatok hiányában megmondani nem lehet. Az oklevelek már a XI. században rendelkeznek a Séd melletti malmokról. Vilonya hódolt falu lévén, a török földesúr a malomvámból is megkövetelte a részét, amint ez az 1578. évi urbáriumból nyilvánvaló. A vám másik része Dely Gergely palotai tisztet illette, aki 25 edénnyel kapott abban az esztendőben és annak értéke 8 Ft 33 dénár volt.
4
A török hódoltsági időben a XVI. század második felében és a XVII. században csak ez a malom működött. „1693:... négy vilonyai jobbágy a hatalmas porcióadó és az ínséges idők miatt teljes nincstelenségre jutva malmát adja el, hogy adósságait ki tudja fizetni és táplálkozni tudjon."
5
Az egykerekű malom 1696-ban
zálogban van a fehérvári harmincadosnál.
6
1719-ben Zichy János zálogba adta a vilonyai birtokát Salomvári János főszolgabírónak. A záloglevélben az itteni malmok is szerepelnek.
7
1731. június
7-én gr. Zichy Imre szerződést kötött Molnár Gergelylyel, hogy vilonyai középső malmát építse meg 30 forint költséggel. A 30 Ft-ot, ha elmegy a malomból, utóda köteles lesz neki megfizetni. Míg a malomban marad, a faluban házat és földet is kap.
8
1735. november
11-én Zichy Imre Gönczöl János úrtól kiváltott malmát is Molnár Gergelynek adta, hogy csinálja meg két kerékre, ezt is 30 Ft értékben, hasonló föltétellel.
9
Tehát az 1730-as években újra három malom működik Vilonyán. Valószínűleg jól jövedelmeznek, mert karbantartásukról, újjáépítésükről gondoskodnak. Az őröltetők érdeke, hogy legyen malom, a molnárnak és a tulajdonos földesúrnak pedig az az érdeke, hogy a malom munkája biztosítva legyen, folyamatosan tudjon dolgozni. Ezért a grófi család tagjai és az olyan községek lakosai, ahol malom nincsen, szerződéseket kötnek egymással az őrlésre. Ilyen szerződés jött létre 1768. július 6-án Zichy István és János, valamint Liter község elöljárósága között. Zichy István és János a saját költségén épít egy új kő malmot Vilonya község határában a Séd vize mellett. A literiek 16 szekérrel meghordják az építkezéshez szükséges fát és a kőművesek mellé kézi munkásokat adnak. A malom elkészülése után a javítások a vámból történnek, de a fuvarokat a literiek adják. A gát javítása és tisztítása alkalmával a literiek minden dolgozó személyre kapnak egy icce bort a vám terhére. Az őröltetők részére a gróf legelőt jelöl ki, de ha valaki azon kívül legeltet, megbüntetik. A literiek kötelezik magukat, hogy minden gabonájukat az építendő malomban őrletik. Ha valaki literi lakos más malomban őrlet, 4 Ft büntetést fizet, 2 Ft-ot a gróf palotai pénztárába, 2 Ft-ot pedig Liter község pénztárába. Ha az egész község elhagyná a malmot, 500 Ft kártérítést fizet a grófnak. Ha a gróf a malmot más célra akarná felhasználni, a szerződést egy évvel korábban fel kell mondania. A molnár felfogadása a gróf és tisztjei joga, de javaslatot a literiek is tehetnek az új molnár személyére. A literiek megkapják a molnár részén kívüli vám felét, melyet két kulcsos ládában gyűjtenek és a két fél jelenlétében mérik széjjel.
10
Hasonló szerződés állhatott fenn a szentkirályszabadjai akkal is, mert 1783. április 27-én az alsó malom leltárában azt írta Sipos György ispán: „mely is mind ez ideig Sz. K. Szabady uraimékkal tartatott".
11
Ezek szerint
a XVIII. században egy vilonyai malom a szentkirályszabadjaiaknak, egy a literieknek, egy pedig a vilonyaiaknak dolgozott. Győrffi Pál molnármester vállalkozó szelleme egy fűrészmalmot is létre hozott. 1775. szeptember 20-án szerződést kötött Zichy Ferenc gróffal egy deszkametsző malom építésére a vilonyai legalsó malmon alul. A feltételek a következők voltak : 1. A malomépítéshez szükséges fát a gróf csőszi vagy mellári erdejéből adja. A malomépítést kőalapra, helyes munkával Győrffi Pál végzi. 2. A grófi tisztnek hiteles számadást nyújt be az építkezésről. Ha Győrffi a malomból elmegy, annak értékét a fa értékének levonásával a gróf megtéríti.
85 3. Amíg Győrffi a malomban lesz, kap évenként négy mérőre való földet és két baglyára való nyilast Péten vagy Balián. Ha a földjén irtást végez, elköltözésekor nem követelhet ennek fejében semmit sem az uraságon. 4. A szerződést Szent György naptól számítva 6 évre kötik. 5. 30 rhénes forint árendát fizet, felét Szent György napkor, felét Szent Mihálykor. 6. Ezenkívül 10 rönköt ingyen metsz a grófnak, a többit negyedik deszkáért.
12
Az év november 18-án a molnár céh felmérte a malomfejet, a vízvastagságot is megfelelőnek találták és arról Antal Molnár Ferenc céhmester és Varga Molnár Ádám szolgáló mester írást adott.
13
A XVIII. század végére a malomépítés elérte teljes fejlettségét. A Séd a vilonyai határban négy lisztőrlő és egy fűrészmalmot hajtott. Milyen befektetésre volt szükség egy ilyen malom felépítéséhez ? 1771. január 28-án a Veszprém megyei becsületes molnár céh esküdtei: Szálai Molnár János céhmester, Zsebeházi Molnár Mihály, Végh Molnár János, Molnár Sámuel és Szántó Molnár Márton esküdtek megbecsülték a vilonyai határban épült középső új malmot, melyet Bolla Molnár István épített. A becsű a következőket tartalmazta : „1. Külső vízszerszám, zsilipek, fenékváluk, gerendák, külső kerekek cölöpökkel együtt becsültetnek 50 forintokra. 2. Belül a belső kőpad, szerszám belső kerekekkel, garattal, lisztváluval, grádiccsal, garattartó szerszámokkal, két ajtó-ragasztóval, két ajtókkal együtt 33 forintokra. 3. A malomháznak teteje, gerendákkal együtt, minthogy alkalmatos szalu-fákra vagyon épitve, padlással együtt becsültetett 30 forintokra. 4. Aminémü uj gátat ásatott, azon töltött tiz napokat, amely napok conpetentiája megyén 4 forintokra, 86 1. A vilonyai malmok elhelyezkedése. 1. Örtliche Lage der Wassermühlen von Vilonya 1. Localistaion des moulins de Vilonya. 1.
Расположение вилоньяйских мельниц.
5. Ezeken
kívül még 1767. esztendőben n. Simoga
Ferenc tiszttartó ur commissioja mellett kimenvén s általunk a régi Famalom megbecsültetvén, melyet Bolla Molnár István néhai Molnár Miklós successorinak effective letett és meg fizetett, találtatott 30 forintokra, mely in summa megyén ad florens 147."
14
Véleményünk szerint ez az újjáépítésre vonatkozó becsű a literi és szabadi malom közötti malomra vonatkozik. Az építési dátum szerint azonban lehet a literi (ma Varga-féle malom) is, mert annak építésére 1768- ban kötöttek szerződést. De itt egy régi malom helyére épült az új malom, ott pedig teljesen új épült. Ezt a becsűt az újjáépítés tette szükségessé. A leltározásokat azonban más okok is kiváltották. A következő leltárból megismerjük a vilonyai alsó malom felszerelését. A leltárt 1783. április 27-én vették fel. 1. Volt benne két forgó kő és két alsó malomkő, ahhoz tartozó négy korong nyolc vaskarikával és két korongvas. Két gerendő külső és belső kerekekkel, abban lévő négy csap és a gerendőn levő kilenc vaskarika. Egy öreg pöröly, egy vasdorong, három malomkő vágó csákány. A malomkövek mellett levő két kéreg fából. A malomköveken levő keresztvas. 2. Faedények: két öreg bocska, egy mérce, két felöntő, három búzatartó hombár, 2 lisztes vályú, egy f inak. A hombáron hat lakat, két lisztmerő lapát, zsáktartófa négy kis vaskarikával, két faperec, amelyen zsákot hordanak, egy deszka a kémény alatt, a malom feje előtt három deszka. A vízben levő fogas, fából. Egy szál mérték fából, egy hatfokú grádics a malomban. Két garatláda egész készületestül. Egy zsáktömő fa. Két dorong. Két vashíd serpenyőstől. A malom padlására járó grádicson 9 fok van.
15
Amint láttuk, a malom felszerelése között nincs szita. Csak megőrlették (megdarálták) a gabonát, nem választották ki a korpát, nem osztályozták a lisztet. Az 1806. évi református tanítói díjlevél egyik tétele, hogy a tanító a malomból kap 10 kila búzát.
16
Miért
kapta a tanító a malomból a búzajárandóságát? A vilonyai református egyházközség régi idő óla kölcsönösen előnyös szerződéseket kötött az egyes vilonyai molnármesterekkel az őröltetésre. A református egyház tagjai kötelezték magukat, hogy minden őszi és tavaszi gabonájukat a szerződő molnármesterhez viszik őrletni. A molnármester pedig kötelezte magát, hogy a vám negyedrészét az egyháznak adja. Az egyház a vám részére három zárható szekrényt helyezettel a malomban, melybe a vámot az őröltető fél jelenlétében öntötték bele. A vám tizede a molnársegédé volt. Ez az egész vámból ment ki. Az egyházközség presbitériuma a szerződésszegő egyháztagot 2—5 Ft-ra büntette. A molnármester kötelezte magát, hogy kifogástalan lisztet ad és egy héten kétszer beküldi kocsiját a faluba az őrleni való összeszedésére.
17
Néha az őrlési szerződéssel más gazdasági problémát js megoldottak egy időre. 1878. október 1-én őrlési szerződést kötött a ref. egyházközség Pál József molnármesterrel, aki a faluban levő malomban működött. A szerződés feltételei között a szokásosakon kívül szerepel, hogy Farkas Gábor egy sertéskant tart a község részére s ezért megkapja a kukorica vámot és ha valaki a családjában elhal, az egyház ingyen kiharangoztatja.
18
A malmoztatásnál merülnek fel néha akadályok. 1875. január 28-án Puskás János egyháztag arra kéri a presbitériumot, hogy az özv. Ács Jánosnénál vállalt őrletési kötelezettség alól mentse fel, mert Ácsné főlegénye : Csákány János őt a vám elidegenítésével vádolta meg. Az egyháznak megadja a vám negyed részét, bárhol őrlet is. Ugyanakkor azzal is vádolja a molnárt, hogy a vámot nem önti bele az őröltető előtt az egyház ládájába. A presbitérium Puskás János kérését teljesíti.
19
Ha sok volt a panasz, évekig nem kötöttek szerződést. De azután csak újra elővették a közös malmoztatást, mert ha a tanító, vagy a harangozó gabonajárandóságát nem kellett adóba kivetni, hanem megvolt a közös malmoztatásból, mégis csak előnyös volt az egyháztagok részére is. A molnármesterek jómódú emberek voltak, akik bizonyos tőkével rendelkeztek. Láttuk, hogy ők építették a malmokat. Tőkéjüket gyakran beépítették a malomba, amelyből a megfelelő értéket távozásukkor visszakapták utóduktól. A malmot bérelték s a bérletet előre kellett fizetni a földesúrnak. Bátori Márton, aki 1778- ban jött Vilonyára Szentgálról, félévre 105 Ft bérletet fizetett, 110 Ft-ot pedig biztosítékul tett le, mikor a malomba jött. Bátorinak szőlője volt a szentmihályi hegyen, birtoka Polgárdin. Ha éppen ideje volt, hallal is kereskedett. Lement kocsival a Dunára, még fuvarost is fogadott. Ott megvette a halat. Egy részét útközben eladta, ami megmaradt, azt itthon bocsátotta áruba.
20
A jobbágyfelszabadítás után a majorsági birtokkal együtt a malmok továbbra is a földesurak birtokában maradtak. Ők adták azokat bérbe vállalkozó molnármestereknek. Zichy Vladimír 1903-ban eladta a várpalotai uradalmat s vele vilonyai birtokát is, Witzleben Henrik porosz grófnak.
21
1905-ben Witzleben gróftól
vette bérbe Varga Lajos molnármester a hajdan literieknek épített malmot. Ő ennek előtte Sári-pusztán volt malombérlő. A malmok feudális állapota nem kedvezett a malomipar fejlődésének. Mikor Varga Lajos a malmot átvette, az külsőleg és belsőleg elmaradott állapotban volt. Nádtetős volt a malom és a molnárlakás. Az egykerekű hajtómű egy alsó és felső malomkőből álló őrlő szerkezetet hajtott. Nem volt szita a korpa kiválasztására és a liszt osztályozására. Ezt a háziasszonyok otthon végezték el különböző méretű szitákkal. Tehát a malom felszerelése olyan volt, mint a 120 évvel korábbi malomleltárban láttuk. A korszerű őrlő berendezés beszerzése — úgy látszik — sem a grófnak, sem a bérlő molnármestereknek nem volt kifizetődő. A malom koszerűsítéséhez az első lépés az volt, hogy Witzleben 1908-ban eladta a malmot Varga Lajosnak. Varga Lajos, miután tulajdonosa lett a malomnak és némi tőkét tudott gyűjteni, hozzálátott a malom korszerűsítéséhez. 1914-ben hengeres őrlő berendezést állított be hasáb szitával. Ez ugyan csak rozs őrlésére volt alkalmas, de később átalakították, hogy búzát is lehessen vele őrölni. 1918-ban keménytetőre építették át a malmot és a lakást. Ugyanezen évben Ganz gyártmányú búza őrlő hengert vásárolt a molnármester, és szerelt fel két hasábszitával. A korszerűsítést 1928-ban azzal folytatta, hogy a fakerekű malmot turbinásra építette át. A Pohl-féle turbina ma is jól működik. Ekkor került sor a Glaeppel-féle sziták beállítására is. Ezzel a berendezéssel már olyan lisztet lehetett előállítani, amely az őröltetők igényeinek mindenben megfelelt. Míg a köves őrlésnél a malom teljesítménye napi 24 zsák, kb. 15 q gabona volt, a korszerűsített malom 80 q-át tudott őrletni. Amint láttuk, a négy vilonyai malmot a régi berendezés mellett sem tudta Vilonya ellátni őrleni valóval. Ezért a molnárok szerződésekkel, vámkedvezményekkel igyekeztek biztosítani a maguk számára a munkát, a munka folyamatosságát. A malom megnövekedett teljesítő képessége még inkább szükségessé tette ezt. Kocsijaikat most már távolabbi községekbe is elküldték, hogy az őrlenivalókat összeszedjék. Különösen olyan helyekre mentek, ahol nem volt malom. Ezt hívták „csuvározásnak". Varga Lajos a csuvározást is korszerűsítette. 1928-ban egy darab két tonnás Chevrolet teherautót állított be csuvározásra. így nagyobb körzetet tudott bekapcsolni a malom körzetébe. Míg lovaskocsival Liter, Vörösberény, Szentkirályszabadja községeket keresték fel, az autóval már Somogy megye bővebben termő községeiben: Siófokon, Ságváron, Zamárdiban csuvároztak. Ám a beköszöntő gazdasági válság majdnem teljes csődbe juttatta Varga Lajost. A beruházásoknak csak egy részét tudta készpénzben kifizetni. A többi hitel útján történt. Számítása reális volt, mert a malomkereset biztosította a részletek kifizetését. Azonban egy olyan tényező lépett közbe, amelyre a beruházáskor nem lehetett számítani: a gazdasági válság. A búza ára 32 pengőről 8 pengőre esett le. Varga Lajos csak nagy üggyelbajjal tudta megmenteni malmát.
22
A másik három vilonyai malom újabbkori története részben hasonló volt a Varga-féle malom történetéhez. A felső malom a század forduló körül leégett. Utolsó bérlője Szűcs Sándor volt. A leégett malom mintegy két évtizeden át romokban hevert, mígnem bőrgyárat építettek a helyére. A másik két malom a Varga-féle malommal egyidőben került molnármesterek tulajdonába. Az alsó malmot Müller János vette meg. Ez a malom megmaradt fakerekűnek, de a belsőkor szerűsítést ezen is elvégezték. A középső malmot turbinahajtásra is átalakították. Ez a malom 1935-ben leégett. így csak két működő malom maradt. 1945-ben a háború után a malmokat a tulajdonos molnármesterek: Varga Lajos és Rieger János hamarosan üzembe helyezték és a fogyasztók szolgálatába állították. Az ország szocialista átépítése során a malmok is állami tulajdonba mentek át. Az államosítás 1952. május 18-án történt. Az államosítás után még egy ideig működött a Varga-malom, majd felszerelésének egy részét elvitték. A termelőszövetkezet megalakulása után a darálásokat végezték itt. Később bognárműhelynek rendezték be és melléje gattert építettek. Temesváry Kálmán 87
|
|
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!